Plán úklidu domácnosti! Přehledně včetně seznamu pomůcek.

od | 09. 02. 2024 | články

Pokud se chcete pustit do uklízení opravdu od podlahy a uklidit všechna zákoutí, zorganizovat skříně a šuplíky, vyházet nepotřebné věci a vyčistit, co se zas tak často nečistí pojďte se s tímto článkem pustit do velkého úklidu.

Nejdůležitější je mít plán, dostatek času a správné úklidové pomůcky. Sepište si, co všechno byste potřebovali uklidit. Zde si napíšeme takový všeobecný rozpis, ale protože každý máme trochu jinak velkou domácnost a jinak vybavenou mohou se jednotlivé body lišit.

Plán úklidu:

 1. Vyklizení skříní, poliček, šuplíků – třídění a organizace
 2. Mytí a ošetření nábytku
 3. Čištění obkladů a dlažeb
 4. Mytí oken, parapetů a skleněných výplní
 5. Praní záclon
 6. Čištění žaluzií
 7. Mytí svítidel
 8. Mytí topných těles
 9. Mytí dveří , zárubní, zásuvek a vypínačů
 10. Mytí kuchyňské linky vč. spotřebičů (trouba, lednice…)
 11. Kompletní úklid koupelny a záchodu
 12. Mytí a čištění podlah
 13. Vysávání a čištění koberců

Úklidové pomůcky a mycí prostředky

Než začnete samotným úklidem, je dobré mít alespoň základní úklidové pomůcky a čističe. Toto opět záleží na tom, jak jste nastavení, zda chcete ekologické čistící prostředky nebo obyčejné, zda řešíte nějaký specifický problém např. plísně v koupelně a jaký máte rozpočet na nákup pomůcek a čistících prostředků. Opět si sepíšeme takový hrubý seznam pomůcek a čističů, který se Vám bude hodit ke každému úklidu.

Úklidové pomůcky:

 1. Velký smeták
 2. Smetáček a lopatka
 3. Vysavač
 4. Pytle na odpad ( do koše na odpadky, ale i velké např. 120l a větší)
 5. Mikroutěrka nebo nějaký bavlněný hadřík několik kusů
 6. Papírové kuchyňské utěrky
 7. Houbičky
 8. Hadr na podlahu (nebo mop) s kyblíkem

Čistící prostředky:

 1. Na čištění skel
 2. Na vodní kámen
 3. Na dezinfekci záchodu
 4. Tekutý písek
 5. Jar
 6. Univerzální čistič (na podlahy a povrchy)
 7. Čistič na troubu

Eco / přírodní prostředky pro úklid

Mnoho lidí dává přednost používání přírodních úklidových prostředků, aby se vyhnuli agresivním chemikáliím. V současné době lze v drogériích a speciálních obchodech nalézt rozmanitý výběr ekologicky šetrných čistících přípravků, případně si můžete tyto prostředky připravit i sami doma. Mezi oblíbené a účinné přírodní čističe patří ocet, soda bikarbona, citronová šťáva a esenciální oleje.

Samozřejmě, že seznam se bude lišit podle toho, co vše potřebujete vyčistit a zda si třeba na čištění koberců, sedaček apod. pozvete firmu nebo si půjčíte stroj nebo to budete chtít zvládnout svépomocí.

logo expert úklid

Generální úklid vaší domácnosti

Chápeme, že někdy není čas na pořádný úklid. V dnešní uspěchané době, kdy se vracíte z práce často až v podvečer do domácnosti plné dětí. Využijte nabídky rychlého generálního úklidu domácnosti.

Pár poznámek k úklidu

Velký úklid si naplánujte dle Vašich časových možností. Pokud máte celý den můžete toho stihnout opravdu hodně najednou, ale dá se to rozdělit na menší časové úseky, kdy se vrhnete nejprve na jednu místnost. Začněte vnitřním úklidem. Tím se myslí vyklizení skříní, šuplíků a poliček. Vše roztřídit, nechat si jen potřebné věci. Než toto uděláte je dobré si předem místnost projít a pokud je potřeba nakoupit nějaké úložné boxíky nebo krabice, aby vše dostalo ten správný řád. Každý předmět by měl mít své dané místo, aby se Vám pak pořádek lépe udržoval. Postupujte od shora směrem dolů. Místnost ukliďte celou se vším všudy pokud víte, že Vám celý úklid zabere několik dnů nebo týdnů. Pokud je to na kratší dobu, doporučuji nejprve všude udělat „vnitřní pořádek“ , potom všude umýt okna, potom všude utřít prach atd., protože když už jednou máte připravené věci na mytí oken, je dobré toho využít 😊

Úklid po úklidu

Nezapoměňte po skončení úklidu na péči o Vaše úklidové pomůcky a prostředky. Hadříky vyperte a nechte uschnout, vysavač vyčistěte, zda je to potřeba, kyblíky vypláchněte a nechte vyschnout. Aby až příště půjdete uklízet bylo vše čisté a připravené k dalšímu použití.

Závěrem

At se Vám vše podaří a domácnost Vám voní a září čistotou😊 V dalším článku si povíme, jak úklid udržet, aby se tento velký nemusel dělat moc často.

Proč trávit celý víkend úklidem, když to můžete zvládnout rychle a efektivně?

Zavolejte Expert úklid a užijete si spoustu volného času!